Vrij schilderen, Schilderen zonder plan
Schilderen zonder plan is een van de dingen die ik het liefst doe.
Veel van mijn schilderijen, ook enkele schilderijen van mijn videocursus, zijn ontstaan zonder vooropgezet plan.
Het zijn vaak de schilderijen die het best gelukt zijn, en die met een vooropgezet plan vast en zeker gedoemd waren geweest om te mislukken…
Je begint met het maken van een lucht of een achtergrond en laat het landschap of de voorwerpen op je doek gewoon ontstaan door plotselinge ingevingen of door het zien van vormen in de al opgebrachte verflagen.
Je probeert je niet te laten leiden door het idee dat je naar een bepaald eindplan moet, maar laat telkens de veranderingen die plaatsvinden op het doek op je inwerken.
Het schilderij vertelt je vanzelf wel wat de volgende stap is. Deze zal zich vanzelf openbaren. Je hoeft slechts te volgen. Denk niet vooruit en leef in het moment.
Ik heb het bij vrij schilderen niet per se over abstract schilderen, je kunt gerust heel realistisch schilderen, maar de hoofdzaak is dat je je in elk geval van begin tot eind op geen enkele manier laat strikken tot een vooropgezet plan.
Gewoon beginnen zonder enig idee waar je aan gaat beginnen is vooral ook voor de beginnende schilder een fantastische manier om tot een geslaagd schilderij te komen.
Het grote nadeel van een vooropgezet plan, is dat het kan mislukken. Het schilderij wordt niet precies zoals je in gedachten had of in ieder geval niet in een keer.
Dit is een ervaring die niet alleen de beginnende schilder overkomt, ook voor de ervaren schilder kan het stellen van hoge eisen aan een vooropgezet plan soms leiden tot frustratie en als je een ervaren schilder bent, leg je de lat vaak ook weer een stukje hoger.
Veel geduld, ervaring en kennis zijn van groot belang als je precies wilt schilderen wat je in gedachten had. Al snel verlies je de moed, laat je het schilderij voor wat het is en denkt dat je het wel nooit zult leren dat schilderen met olieverf.
Zonde, want schilderen met olieverf is een fantastische ervaring die je niet aan je voorbij moet laten gaan door te denken dat een schilderij alleen maar mooi is als het heel precies, en volgens vooropgezet plan is gemaakt.
Vooral voor de beginnende schilder, maar ook voor de wat ervarener schilder, is schilderen zonder plan een ontzettend ontspannende, verrassende en leerzame, en vooral spirituele ervaring die zeker niet onder doet voor een knap nageschilderd schilderij.
Enkele voordelen van schilderen zonder vooropgezet plan:
- Zonder vooropgezet plan kan er dus ook geen plan mislukken
- Je kunt je door je gevoel laten leiden, zonder je te storen aan verwachtingen van jezelf of anderen.
- Omdat je vrij bent kun je ieder moment weer nieuwe besluiten nemen. Je bent niet gevangen in een vastomlijnd plan.
- Je leert hierdoor vooral het schilderen zelf te beleven in plaats van je te moeten concentreren op techniek en gelijkenis.
- Zonder vooropgezet plan komt de ware kunstenaar in jou vrij en worden de techneut en de perfectionist even de mond gesnoerd.
- De ontdekkingen die je doet zijn vaak verrassend en bijzonder leerzaam, zowel op gebied van nieuwe technieken, als begrip van kleuren, penseelvoering, etc.
- Als je goed weet los te laten en je durft te laten leiden door het schilderij, zul je het schilderen waarschijnlijk ervaren als een hoogwaardige spirituele ervaring.
Ik ken vele andere schilders die deze bovennatuurlijke ervaring kunnen beamen. Natuurlijk kun je in je vrije schilderij best technieken toepassen die je van tevoren bedacht hebt.
- Werken vanaf de achtergrond naar de voorgrond.
- Werken van donker naar licht.
- Globaal bedenken wat je ongeveer gaat schilderen.
- Bijvoorbeeld een landschap, een portret, of een gevoel dat je tot uitdrukking wilt brengen.
- Van tevoren een globaal kleurenpallet bepalen, etc.
Enige logica en planning kun je best toepassen in een schilderij zonder plan, maar zorg ervoor dat jouw plan je niet teveel aan banden legt.
Vrij schilderen moet onbevangen, dartel en speels blijven, zodat het schilderij jou een verhaal vertelt, en jij het schilderij niet gaat vertellen hoe het moet worden.
Laat je leiden door de dingen die je ziet gebeuren tijdens het schilderen, kijk regelmatig naar wat er onder je kwast of penseel gebeurt en verbaas je erover, zonder het gevoel te krijgen dat je er de regie over moet zien te krijgen.
Laat de verf en het schilderij het werk doen en word toeschouwer van wat jij zelf aan het schilderen bent.
Als dit je werkelijk lukt, het loslaten van het eindresultaat, het genieten van het proces en de vele verschillende fasen van het schilderij, die alleen jij, de schilder van het schilderij zult beleven, ja dan… dan heb je werkelijk een essentieel magisch aspect van het echte schilderen met olieverf in je bezit gekregen.
Er bestaat een grote kans dat je het gewoon jammer zult vinden als het schilderij af is. Hoewel het resultaat natuurlijk leuk is om naar te kijken, was het onderweg zijn in het schilderij waarschijnlijk het meest waardevol.
Ik wens je veel schilderplezier.
Vriendelijke groet,
Alex Mooyman

Superhandig om kleuren te definiëren en te mengen:
Een Gratis programma waarmee je gemakkelijk samenstelling van kleuren kunt vaststellen en kunt bepalen met welke kleuren je zelf deze kleur kunt mengen.
Daarnaast bevat het programma de mogelijkheid om op supereenvoudige manier de juiste verhoudingen in je schilderij te verkrijgen.
Klik Hier om de Gratis kleurmengtool te ontvangen


9 Reacties op “Vrij schilderen, Schilderen zonder plan”
Door janneke hofman op 20 januari 2012 om 14:14
Hallo Alex,
Ik moet het toch even zeggen,dat ik het verhaal
over faalangst met schilderen,dat je dit zo mooi hebt weergegeven.Ik heb het zelf zeker zo ervaren.En het is inderdaad laat je gewoon gaan met het schilderen.Dan krijg je de mooiste resultaten.Want dan pas kun je je gevoel er echt in kwijt.En dan kun je van het schilderen ook echt genieten.En niet alleen maar van het resultaat
Dit vind ik goed
1
Door Jan op 11 februari 2011 om 13:37
Erg leuke en inspirerende blog. Wij zouden deze blog graag via onze twitteraccount met onze klanten willen delen als u dit goed vindt.
Wij zijn een webshop in schildersdoek en schildersezel en via twitter willen wij onze klanten informeren over dit soort blogs.
Wij hopen dat u dit leuk vindt
Dit vind ik goed
1
Door H.M. Jansen op 11 december 2010 om 23:34
Hallo Alex, vind het heel leuk informatie te ontvangen van jou over schilderen. Vandaag stuurde je
me een gratis tool om het mengen te leren van verf.
Daarvoor mijn dank. Maar he engels is moeilijk voor me. Ben wel aardig goed met engels lezen, maar mag ik je vragen om een Nederlandse text???
Je boeken en dvd zullen ongetwijfeld heel leerzaam zijn, maar ik ga naar de bibliotheek hier in het dorp en daar kan ik van alles vinden.
Ik volg ook de lessen op tv van Gary Jenkins en daar heb ik alle boeken en dvd's van.
Ik ben niet zo goed bij kas om nogeens geld hiervoor uit te geven. Een mens kan niet alles hebben en ook een keer tevreden zijn met wat hij heeft.
Ik heb je blog wel in mijn favorieten staan met allerlei goede aanwijzingen zoals de kleuren van koper , zilver enz. Ik schilder al zo'n 15 jaar en ben begonnen met aquarel, maar vind olieverf in combinatie met aqryl ook een hele fijne techniek. Ook met pastel en gewoon kleurpotloden werk ik veel, het is maar net wat voor onderwerp het is. Heel veel dank voor de aanwijzingen en wens je veel succes met de verkoop van je boeken enz. Hartelijke groeten, H.M. Jansen/Huits.
Dit vind ik goed
1
Door leonie op 9 september 2010 om 22:48
wat een prachtig schilderij heel erg mooi
groetjes leonie
Dit vind ik goed
2
Door Ton Hermes op 30 augustus 2010 om 09:27
Dag Alex
Je schilderijen zien er prachtig uit.
Er zit veel zorg aan.
Het spelen met licht en donker komt sterk naar voren in je werk.
Deze website van je bied ook veel leesplezier.
Zelf heb ik na verschillende technieken te hebben beoefend mijn hart verloren aan waterverf.
Helaas kom ik daar op het ogenblik niet zoveel aan toe.
Ik doe er namelijk ook emailleren bij.
Gelukkig kan ik binnenkort weer wat meer tijd aan het schilderen besteden.
Ik wens je nog veel schilderplezier toe en wie weet zitten we nog eens samen op lokatie !!!
Ton Hermes
Dit vind ik goed
1
Door Emmy Crama op 10 augustus 2010 om 18:53
Hoi Alex,
Ik lees alles op een ander moment, mijn broer is 5 augustus overleden en staat mijn hoofd er niet naar. Ik ga volgende week eerst met vakantie en mijn hoofd leeg maken..Zoals ik al in mijn vorig berichtje aangaf ga ik in September weer starten met schilderen. Als je blog klaar is waar wij onze schilderijen op kunnen zetten zal ik de schilderen met acryl nerop zetten en als ik de 1e oloefverf schilderij gemaakt heb dan krijg je die ook. Ik ben wel blij met jouw raadgevingen.
Groetjes
Emmy
Dit vind ik goed
0
Door augustin op 9 augustus 2010 om 23:47
halo meester
Daar heb ik wat van opgestooken.
dank u voor de duidelijke uit leg
Dit vind ik goed
1
Door Niek op 8 augustus 2010 om 10:10
Hoi Alex,
Je uitleg over schilderen zonder plan raakt exact de essentie van het schilderen.
Vrijheid in het geen je doet is in mijn ogen een eerste vereiste, pas dan kan je genieten van waar je mee bezig bent.
Laat je geest de vrije loop en dan ontstaan de meest spontane en mooie dingen, het is niet het doel waarna je dan streeft maar alles gaat om de reis.
Bedankt voor al je goede tips en uitleggen.
Met hart-lijke groet.
Niek
Dit vind ik goed
0
Door Dick op 8 augustus 2010 om 07:12
Volgens mij is er niks wat de geest niet kan.......eigenlijk zit je met bovenstaand verhaal op het geesteljke vlak...het idee van het schilderij moet toch ergens vandaan komen....
Heel erg mooi!! (het schilderij en de de uitleg)
Dit vind ik goed
2